Gümrük bilgi sisteminde açık mı var?

GÜMRÜK ve Ticaret Bakanlığı, gümrükler dahil bilgi işlem ağına dışardan ulaşılabildiğine dair iddialar üzerine araştırma başlattı. İncelemeler sonucunda, yazılım programı hazırlanırken sisteme dışarıdan müdahale için açık pencere bırakıldığı saptandı. GÜMRÜK ve Ticaret Bakanlığı, 5 yıl önce kurulan bilgi işlem yazılım programını incelemeye aldı. Gelen ihbar üzerine bakanlık uzmanları ve TÜBİTAK elemanlarının katılımıyla bir ekip oluşturuldu. Üç ay süren inceleme tamamlandı.

Yazılım programı hazırlanırken, sisteme dışardan müdahale edebilmek için açık pencere bırakıldığı saptandı. Firmanın işine son verildi, suç duyurusu yapıldı. AÇIK PENCERE BIRAKMIŞLAR Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, TBMM’deki sohbetinde olayla ilgili olarak şunları anlattı: “Bakanlık olarak bir süre önce bilgi işlem sisteminde tarama başlattık. Sistemin dışardan izlenmesi ve kopyalanmasına imkân verildiği şeklinde iddialar üzerine aylardan beri çalışma sürüyordu.

Geçen hafta yapılan araştırmanın sonuçlarını paylaştılar. TÜBİTAK’tan gelen uzmanlar eşliğinde yapılan taramalardan sonra yazılım programı hazırlanırken, sisteme dışardan müdahale edebilmek için açık pencere bırakıldığı saptandı. Bakanlığın bilgi işlem sisteminden dışarıya giden uçlar bulundu. Uçların kimlere ulaştığıyla ilgili araştırma halen sürüyor. Programı hazırlayanlar tarafından bilerek açık pencere bırakıldığının ve bu pencereden bakanlığın bilgilerine ulaşmanın mümkün kılındığının saptandığını söyleyen Canikli “Araştırmanın ikinci aşamasına geçtik. Şimdi yapanların kimler olduğuna ulaşılacak ve isimlendirme yapılacak. Kurumdaki sorumlular bulunarak işten el çektirilecek. Bakanlığın bilgilerinin kimlere servis edildiğiyle ilgili araştırma ise sürüyor. Şimdiye kadar yapılan tek saptama, yazılımı hazırlayan firmayla paylaşılan bilgi oldu. Bunun dışında nelerin kimlerle paylaşıldığı araştırılıyor”

Nuray BABACAN/HÜRRİYET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top